Banánová dieta

Myslíte si, že banány do diety nepatří? Že se po nich tloustne?

Energetická hodnota 1 středně velkého banánu (120g = 478kJ) je srovnatelná s:

  • 1/2 celozrnného rohlíku (70g)
  • 200ml suchého vína
  • 2 plátky eidamu 30% t.v s.
  • 1 sklenkou Coca-Coly (250ml)
  • 20g mléčné čokolády

Na těchto příkladech můžete vidět, že banány za náš nárůst váhy opravdu nemohou (pokud jich tedy denně nekonzumujeme kila společně s ještě další potravou).

Toto tropické ovoce umí skvěle nasytit a podpořit dobrou náladu, další výhodou je jeho snadné trávení. Je tedy banánová dieta vhodná či nikoli?

Dieta, jejímž hlavním pravidlem je pojídání banánů během každého pokrmu, je původem z Rakouska a jejím zakladatelem je odborník na výživu profesor Hademar Bankhofer.

H.B. tvrdí, že: „Jako každé jídlo i banány mohou způsobovat nadváhu, ale pouze v případě, že energie v nich obsažená přesáhne denní potřebu našeho těla. Jeden středně velký banán přitom obsahuje jen 0,4 tuku a 16 g sacharidů, což je současně asi 80 krát méně než má průměrný hamburger!“ 
 

Banánový jídelníček:

Snídaně:

Ovocný čaj / káva s mlékem, 1 krajíc celozrnného chleba se lžičkou másla a 50 g cottage nebo lučiny, 1 banán

Přesnídávka:

5 sušených banánových chipsů / malý banán

Oběd:
Ovocný salát z 20 kuliček hroznového vína, 1 papáji, 2 koleček ananasu a 1 oloupaného banánu nakrájeného nadrobno. Smícháme v misce a přidáme lžíci medu a lžíci slunečnicového oleje.

Svačina
1 nízkotučný jogurt oblíbené příchutě.

Večeře:
100 g grilovaných krůtích prsíček s petrželkovými brambory. Jako dezert banán se 125 ml vanilkového jogurtu.
 

Jaký je názor odborníků na výživu z Elixír studia pro zdravý pohyb a životosprávu na tuto dietu?

Banány jsou skvělými zdroji vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Představují ideální svačinku do kabelky či školní aktovky. V rámci této diety zastupují hlavní část právě těchto látek v daném jídelníčku (téměř úplná absence ostatních druhů ovoce a zeleniny).
 

Nevýhody banánové diety?

  • Doporučuje nízkotučné či odtučněné formy jogurtů a dále jejich sladké příchutě, jež jsou poměrně velkou zásobárnou množství „bílého“ cukru
  • Samotné ovoce má vysoký glykemický index, a tak po jeho konzumaci hrozí, že budete mít opět brzo hlad či chuť na něco dobrého.
  • Sušené banánové chipsy jsou poměrně „hladová“ svačinka, která je opět velmi bohatá na „bílý“ cukr. Který překyseluje organizmus a brání tak hubnutí
  • Dieta nezmiňuje pohyb ani dostatečný pitný režim

TIP

Pokud chcete zhubnout zdravě a natrvalo, pomůžeme vám najít ten nejlepší možný způsob stravování ušitý přímo na vaši osobu.

Jsme zastánci vyváženějšího stravovacího režimu, důraz klademe i na pohyb, psychickou pohodu a přiměřený relax.

Chci poradit

17 let

jsme s vámi