Dukanova dieta

Bohudík je už nás stále více, kteří chápeme, že pilulka na hubnutí prostě NEEXISTUJE. Ovšem, co když dietní novinkou není zázračná pilulka, ale celistvý dietní program a jeho tvůrcem je lékař? Tam by to mohlo přece fungovat…

DUKANOVA DIETA

CESTA KE ŠTÍHLOSTI ČI HAZARD SE ZDRAVÍM?

Bohudík je už nás stále více, kteří chápeme, že pilulka na hubnutí prostě NEEXISTUJE. Ovšem, co když dietní novinkou není zázračná pilulka, ale celistvý dietní program a jeho tvůrcem je lékař? Tam by to mohlo přece fungovat…

Pojďme se tedy podívat pod drobnohledem na tzv. Dukanovu dietu, jež k nám dorazila z nedaleké Francie a jejím autorem je francouzský lékař Pierre Dukan.

Jedná se o dietu, která podobně jako Atkinsonova, ketogenní či Margitova funguje na bázi zvýšené konzumace bílkovin a poměrně radikálnímu omezení sacharidů včetně těch, které jsou obsaženy v ovoci a zelenině.

Dukanova dieta je složena celkem ze 4 fází, které nejsou pevně časově vymezené, ale každý hubnoucí si je upravuje sám dle svých cílů.

1. FÁZE – ÚTOK

Cílem této fáze je, aby člověk během prvních 2-7 dnů zhubnul co nejvíce kil. Délka 1. fáze se tedy odvíjí od hmotnosti, které se chce člověk zbavit. Rozmezí možného úbytku je bohužel až neuvěřitelné! Pokud chcete zhubnout 5 kil a méně, měla by 1. fáze trvat dva dny, pokud 5 a 10 kg, tři dny, máte-li v úmyslu zhubnout 20 kg, trvá 1. fáze pět dní a jestliže více než 20 kg, je třeba vytrvat alespoň 7 dní. Dle autora byste však nikdy neměli překročit deset dní. Avšak už jen myšlenka, že za 7 dní zhubnete více jak 10 kilo, je děsivá! Pokud se vám tohle opravdu podaří, věřte, že úbytek na váze plyne pouze ze svaloviny, vody a zásobních sacharidů z krve, jater a svalstva. Tuky budou stagnovat, bohužel jsou proti těmto stylům hubnutí velice imunní.

V 1. fázi Dukanovy diety jsou povolené pouze „čisté bílkoviny“, tím je myšleno libové telecí a hovězí maso, libová drůbež, ryby, bílky neomezeně a celé vejce maximálně 4 týdně. Maso se nesmí smažit, ale grilovat, vařit na vodě nebo péct. Velmi důležitý je pitný režim. Dle režimu je nutné vypít alespoň 2 litry vody denně. Jestliže potřebujete setrvat v první fázi více než pět dní, budete muset jíst multivitamínové tabletky kvůli nedostatku vitamínů.

Veškeré přílohy, jakékoli ovoce či zelenina je zakázána.

Jaký je názor odborníků na výživu z Elixír studia pro zdravý pohyb a životosprávu na tuto fázi Dukanovy diety?

 1. Ze zdravotního hlediska je tato fáze opravdu zdraví škodlivá – tělu chybí vláknina, a tudíž i při vysokém pitném režimu (nad 2,5l/den) dochází k zácpě, nadýmání a dalším zažívacím potížím.
 2. Téměř všechny doporučené potraviny jsou živočišného původu, tedy obsahují cholesterol a především nasycené mastné kyseliny, které podporují rozvoj srdečně – cévních onemocnění.
 3. Nutnost umělého doplňování základních vitaminů a minerálních látek.
 4. Vysoký obsah bílkovin zatěžuje ledviny a podporuje rozvoj kloubních onemocnění (dny,…).
 5. Při této výrazné redukci se vůbec nemusí sportovat, to má za následek obrovský úbytek kosterní svaloviny a tudíž i snížení metabolismu.

2. FÁZE – ROVNOMĚRNÁ ZTRÁTA

Tato fáze se dále dělí na 2 „podfáze“:

 1. Čistě bílkovinnou (viz. fáze č.1)
 2. Bílkovino-zeleninovou

1.a 2. „podfáze“ se po 5-7 dnech střídají.

V bílkovino-zeleninové fázi jsou povolena rajčata, okurky, ředkvička, špenát, brokolice, chřest, pórek, zelí, houby, celer, fenykl, baklažán, paprika, mrkev. Stále však nesmíte rýži, brambory, luštěniny, kukuřici a avokádo.

Ovoce představuje opět absolutní tabu .

3. FÁZE – UPEVŇUJÍCÍ

Upevňující fáze nastává, jakmile dosáhnete své požadované hmotnosti. Pokud se nyní vrátíte ke svým původním stravovacím návykům, velmi rychle naberete kilogramy zpět.

Délka 3. fáze se odvíjí od toho, kolik kilogramů jste zhubli. Na každý kilogram připadá deset dní, tj. pokud jste například zhubli výše zmiňovaných 20 kilogramů, musíte v této fázi setrvat 200 dní, a to už je tedy pořádně dlouhá doba diety, během které si můžete dovolit sníst pouze 1 kus ovoce denně. Ovšem zcela jsou zakázány banány, hroznové víno, třešně a oříšky.

Tato fáze dále lehce povoluje uzdu sacharidům, konkrétně pečivu, kdy si můžete dopřát 2 ks/den a dále 2x do týdne těstoviny/čočku/rýži nebo brambory – maximálně však 200 gramů.

Jeden den v týdnu musíte vždy absolvovat čistě bílkovinný den, nejlepší je, když si stanovíte vždy stejný den, např. sobotu.

Jaké jsou minusy této fáze?

 1. Opět nedostatek vlákniny, vitaminů a esenciálních mastných kyselin, nadbytek živočišných tuků (cholesterol) a nadbytek bílkovin.
 2. Nedostatek sacharidů, který vyvolává náladovost, únavu, chutě a hlad.

 

4. FÁZE – DEFINITIVNÍ STABILIZACE

Závěrečná fáze už povoluje všechno, jedinou podmínkou je, že jednou týdně musíte dodržovat čistě bílkovinný den z první fáze.

 1. Co patří mezi největší minusy Dukanovy diety podle výživových poradců z Elixír studia pro zdravý pohyb a životosprávu?
 2. Neustálou nadměrnou konzumací živočišných potravin (maso, vejce,…) společně s nízkým příjmem rozpustné (ovoce) a nerozpustné vlákniny (zelenina, celozrnné obiloviny) je výrazně potlačena funkce střevní peristaltiky a dán prostor pro rozvoj hnilobných bakterií a kvasinek.
 3. Nízký obsah životodárných enzymů a vitaminů.
 4. Vysoký podíl nasyceného tuku ve stravě, který podporuje vznik a rozvoj srdečně-cévních onemocnění.
 5. Ztráta energie.
 6. Nulová pohybová aktivita během celého programu má za následek významnou ztrátu svaloviny.


Slovo závěrem:

Pokud chcete zhubnout zdravě a natrvalo, není pro vás Dukanova dieta příliš vhodná.

Jsme zastánci vyváženějšího stravovacího režimu, důraz klademe i na pohyb, psychickou pohodu a přiměřený relax.

Své názory, studium zahraničních zdrojů, názory a zkušenosti jsme začlenili do tzv. Elixír diet. Má obdobně jako Dukanova dieta 4 fáze, ale její obsah je odlišný. Úskalími změny životního stylu vás v Elixír dietě provádí kouč (nutriční terapeut, instruktor atd.)

Chcete se dozvědět více? Pak čtěte zde

17 let

jsme s vámi