Jak miminalizovat zdravotni rizika ze stresu? 

Zvážili jste svůj stres? Cítíte se unavení a bez nálady? Klesá vaše pracovní výkonnost a špatně se koncentrujete? „Srazilo“ se vám v čistírně oblíbené sako? Viníkem bývá všudypřítomný stres, nedostatek spánku, nerovnováha mezi aktivitou a odpočinekem a nevyvážená strava.

A v době stresu některé naše hormony bijí jako o poplach – mají pocit, že jsme se ocitli v ohrožení. Mezi takové hormony patří kortizol, hormon nadledvinek, který nám od dob pradávných pomáhá k ukládání tuku „pro horší časy“ a stimulaci CNS pro rychlou reakci v „případném boji“. Problém je, že v dnešní době má predátor zcela jinou, pasivní podobu (stohy práce, nepříjemný šéf, dopravní zácpa), a tak nevyvážené kortizolové hospodaření způsobuje únavu, podrážděnost, zhoršování paměti a oslabení celkové imunity.

Kortizol je také jedním z viníků, proč nedopnete své oblíbené sako. Jednoduše řečeno – v době stresu se naše tělo domnívá, že se ocitlo „v momentě ohrožení“ a začne si ukládat tuky“ nahorší časy. Zpomaluje proto náš metabolismus, nutí nás jíst větší porce a nezdravě (potraviny s vysokým podílem tuků a jednoduchých cukrů).

Jedním z účinných pomocníků v boji proti stresu je dostatek spánku,smích, pohyb a také vyvážená strava. O spánku si na sránkách Zpravodaje přečteme něco příště. O vhodném a přijatelném způsobu stravování se můžete více dozvědět na kurzech a seminářích Elixír studia.

{gallery}cviceni/obecne{/gallery}

17 let

jsme s vámi