Jak přirozeně podpořit imunitu

Jak přirozeně podpořit imunitu

V dnešní době se na nás doslova ze všech stran valí reklamy na zaručené, 100% účinné léky, kapičky, sirupy, bonbóny, očkování, náplasti a mnoho dalších typů přípravků, jež jsou dle výrobců nezbytné pro udržení či znovunabytí našeho zdraví. Faktem ale je, že neustálý rozvoj léčiv bohužel nejde ruku v ruce se zvyšováním zdraví lidstva.

Rozlišujeme 2 základní typy imunity:

  1. Imunitu vrozenou
  2. Imunitu získanou

Zatímco se s nespecifickou (vrozenou) imunitou rodíme, získanou (specifickou) imunitu si vytváříme při styku s konkrétní nemocí. Na základě boje imunity s nevítanými hosty vzniká imunologická paměť, která nám usnadňuje příští obranou reakci, kdy se organismus na základě paměťové stopy dokáže okamžitě specifickou bránit.

V dnešní době se na nás doslova ze všech stran valí reklamy na zaručené, 100% účinné léky, kapičky, sirupy, bonbóny, očkování, náplasti a mnoho dalších typů přípravků, jež jsou dle výrobců nezbytné pro udržení či znovunabytí našeho zdraví. Faktem ale je, že neustálý rozvoj léčiv bohužel nejde ruku v ruce se zvyšováním zdraví lidstva. Faktor stresu se stále více a více podepisuje na zdraví lidí. Časový pres a rychlé životní tempo, ve kterém se nezřídka stává, že se nemáme čas ani v klidu najíst (tedy doplnit palivo našeho stroje, aby zvládl zbytek dne) natož si jít každý den zasportovat, fyzicky se tak unavit a vypotit ze sebe všechen ten stres, který se v našem těle za celý den nahromadil. Tyto a mnohé další faktory vnějšího i vnitřního prostředí nám postupně narušují správnou funkci naší imunity a tedy i zdraví celého organismu.
 

Co s tím?

Jak se udržet fit a přirozeně odolat všem chřipkovým epidemiím a mnoha dalším onemocněním, které na nás všude kolem číhají, aniž bychom museli utratit spoustu peněz za všemožné doplňky, léčiva, mastičky či injekce? Někteří z nás si s tímto stále lámou hlavu a zkouší nové a nové věci, které trh nabízí. Jiní již rezignovali nebo možná nemají sílu ani chuť pouštět se do úvah, proč se jim to či ono právě děje a nemoci a časté oslabení organismu berou prostě jako fakt, který není v této době ničím neobvyklým a trpí jím téměř každý.

Kolik z nás si ve chvíli, kdy je mu zle, řekne, že si potřebuje odpočinout, začne konečně vnímat, co mu jeho tělo říká a prostě zaleze na den, dva do peřin, dá si čaj a pořádně se vyspí. Téměř nikdo. Nikdo totiž nemá čas, všichni musíme pracovat, musíme dělat tohle a tamto, musíme, musíme, … a tak zajdeme do lékárny, koupíme si za většinou poměrně velkou částku léky a šup zpátky do práce. Žádný odpočinek se nekoná, tělo má prostě smůlu a musí to zkrátka ustát. Nemoc se zatím v těle usadí a čeká, až jí dáme zase prostor, ukázat její věrnost. My si přitom naivně myslíme, že je ta tam a že léky skvěle zabraly. Opak je ale pravdou.

Léky jsou děti moderní doby. Přijde mi to téměř jako prostituce. Léky svoji atraktivitou vábí zákazníky, farmaceutické společnosti jsou pasáky a mají z nich obrovský zisk. A co získá okouzlený klient? Chvilku příjemného pocitu a možné zdravotní komplikace.
 

Jak tedy podpořit imunitu, oplývat energií a cítit se … prostě skvěle?

První s čím musíte začít je hlava – utřídit si myšlenky a přesně definovat svůj cíl, čeho chcete vlastně dosáhnout. Chcete se zbavit bolesti zubů? Bolesti hlavy? Chcete snad už jednou pro vždy vyřešit své trable se zažíváním, budit se ráno plni energie nebo už konečně dát vale vaší celoroční rýmě?

Definujte. Každá nemoc má svůj důvod, nějaký spouštěč. Pokud jej nenajdete, nikdy se jí nezbavíte. Léky vám ji pomohou pouze na nějaký čas potlačit, nikoli vyléčit.

Co myslíte, kde má naše imunita achillovu patu? Pokud vás napadla střeva, pak jste hádali správně. Zdravá střeva jsou alfou a omegou imunity. Pokud tedy trpíme zácpou, nadýmáním, průjmem či onemocněním zažívacího traktu, je něco špatně a rozhodně bychom to „něco“ neměli přehlížet. Naše tělo nám dává najevo, že touží po změně. Pakliže budeme mít v pořádku střeva a celý trávicí trakt bude fungovat, jak má, živiny z přijaté potravy budou bez problémů přecházet do těla a nestrávené zbytky potravy pravidelně odcházet z těla ven. Vše se efektivně využije a nic se v těle nebude usazovat.
 

Co potřebují naše střeva?

  • Především dostatek rozpustné a nerozpustné vlákniny (alespoň 30gvlákniny/den = 400g zeleniny + 200g ovoce)
  • K tomu, aby vláknina provedla v našem těle tu správnou práci je zapotřebí dostatek tekutin, denní obrat tekutin v těle je asi 2,5l pro dospělého člověka (pokud sportujete, přičítá se k tomuto objemu navíc 150ml/každých 15minut)

Co střevo opravdu nemá rádo:

  • Přemíru bílkovin, především masa (dostačující 0,8-1g/kg vaší váhy) – bílkoviny se tráví pomalu a v těle se zdrží tedy delší dobu. Při tomto procesu se mohou začít množit ve střevě hnilobné bakterie, které představují jednu z příčin poruch trávení
  • Přemíru tuků a jednoduchých cukrů
  • Stres

Jak zjistíme, že naše střeva fungují správně?

  • Základem je pravidelná stolice (2-3x/den), která je téměř bez zápachu, formovaná, nemazlavá
  • Netrpíme nadýmáním a pocitem plnosti střev
  • Nemáme průjem
  • Nevíme, co jsou to hemeroidy

Nyní jsme dali dopořádku naše střeva, máme tedy jistotu, že vše, co sníme, organismus efektivně využije. Pojďme tedy naši imunitu pořádně hýčkat! :-)
 

Je libo (jarní) detox?

Se správnou stravou se pojí dostatek energie. Pokud se cítíte permanentně unaveni, je něco špatně a náprava by měla přijít co nejdříve. Zkuste dát vašemu tělu restart obměnou jídelníčku či vhodně voleným doplňkem stravy:

  • Mladý ječmen – Bohatý zdroj vitamínů, minerálních látek a enzymů. Mladý ječmen dokáže tělo omladit uvnitř i navenek.
  • Acai – Tzv. ovoce bohů, pořádná dávka antioxidantů pro vaše tělo
  • Zeleninové/ovocné freshe a smoothie – Mrkev, řepa, řapíkatý celer (tyto 3 druhy jsou mistry v detoxikaci jater)…nebo byste spíše měli chuť na ananas, mango, jablko nebo banán, který vám díky svému vysokému obsahu vitaminu K zvedne náladu … každý si vybere
  • Včelí pyl – Poctivá dávka zdraví od včeliček. Můžete si jej zamíchat do musli nebo jogurtu, vaše imunita si bude vrnět blahem
  • Čaje – především Vilcacora a Červené lapacho
  • Rakytník
  • Síla myšlenky

Na jídlo se neříká fuj. Že jste to už někdy slyšeli? Jestliže do jídla vložíte myšlenku o jeho specifickém účinku ve vašem těle, abrakadabra, dílo je hotovo. Pokud ale nad svým jídlem utrousíte nějakou negativní poznámku, která se týká jeho konzistence, chuti, vzhledu či vůně. Nedivte se, že vám po jídle nebude zrovna nejlépe. Je dokázáno, že síla myšlenky opravdu mění informaci buňky. Pokud tedy vyšleme pozitivní myšlenku do jídla, přejde společně s jídlem i do našeho těla.
 

Co se imunitě ale opravdu nelíbí?

  • Rafinovaný cukr
  • Přemíra kravského mléka, mléčných výrobků a bílé pšeničné mouky
  • Alkohol
  • Ztužené tuky
  • Umělá sladidla
  • Smažení
  • Kouření
  • Nedostatek pohybu a kvalitního spánku
  • Stres
  • Špatné mezilidské vztahy

Čím ještě imunitu podpoříme? Stravou podle ročních období!

JARO – zelené natě, klíčky, ředkvičky, kedlubny, kopřivy, tmavě zelená listová zelenina, jednodenní odlehčení v podobě konzumace čerstvé zeleniny a ovoce, bylinné čaje, méně solené pokrmy

LÉTO – sezónní ovoce a zelenina, obiloviny, zelené fazolky, luštěniny, méně kořeněné pokrmy, krátká tepelná úprava

PODZIM – houby, dýně, brambory, jablka, hrušky, semínka, ořechy, med vejce, šípky, chilli, zázvor, bílé maso, květák, pórek, cibule, křen, česnek, celozrnné obiloviny, zeleninové a masové vývary

ZIMA – hořké, slané potraviny, obilí, husté polévky, nakládaná zelenina, mořské řasy, ryby, občas hovězí maso, košťálová a kořenová zelenina, tepelná úprava pečením

 

{gallery}cviceni/vyziva{/gallery}

18 let

jsme s vámi