Proč dieta nefunguje?

Proč dieta nefunguje?

95 % českých žen drželo alespoň jednou za život dietu. Neúspěšně. Během diety sice shodily méně či více kilogramů, ale po čase začala ručička váhy šplhat opět nahoru. Mimochodem – víte, kolik kilo už jste shodily dohromady za svůj život, ale také kolik nabraly zase zpět? Jsou to desítky a desítky kilogramů, které svému tělo ubíráme a opět přidáváme.

Kde je kámen úrazu? Většina lidí se soustředí pouze na dietu, resp. na úpravu jídelníčku. A ani při tom si nepočínáme moc šikovně. Většinou drasticky omezíme jídlo, zakážeme to či ono, hladovíme, nebo se upneme na nějakou „zaručenou“ dietu. Dieta složená pouze ze zákazů a omezování však nefunguje. Dá se vydržet jen krátký čas a poté se vrátíme zpět do vyjetých kolejí.
 

Proč tedy stále spoléháme na diety?

Všichni máme rádi jednoduchá řešení. I když logika nám říká, že taková dieta nemůže dlouho fungovat, nakonec si řekneme, co kdyby to přece jen vyšlo a já zhubla. Ano zhubneme, ale na jak dlouho? A byl to opravdu tuk, který šel dolů, nebo se ztratila voda a ubyly svaly? Většina „zázračných“ je postavena právě na tomto „efektu“.
 

Když ne dieta, co tedy funguje?

Změna se týká nejen jídelníčku, ale i nevhodných stravovacích a pohybových návyků. S těmito návyky jsme se nenarodili, ale vypěstovali si je v průběhu života. Pokud jsou tedy naučené, můžeme se je pomocí nejrůznějších technik odnaučit. Jak na to? Začátek je u nás samotných, v naší hlavě. To, co nás nutí jíst, tedy tzv. spouštěcí mechanismy, bývají jiné u lidí s nadváhou ve srovnání s lidmi štíhlými. Lidé s nadváhou více „zajídají“ stres, strach, úzkost, ale i radost, pocit pohody po příchodu z práce domů či u televize. Více podléhají negativnímu myšlení a často zaujímají ke svému tělu negativní postoj.

Je třeba změnit nejen chování, ale i myšlení a emoce, které k nevhodnému chování vedou. Tyto změny probíhají pomalu a postupně, po předem naplánovaných krůčcích, měly by však přetrvávat na celý život. Pak i úbytek váhy, který bude kýženým výsledkem těchto změn, bude trvalý. Zkuste to, funguje to!

{gallery}cviceni/vyziva{/gallery}

17 let

jsme s vámi