Slovníček

ABCDEFGHCHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
 

A

ACAI

Acai je palma rostoucí v Amazonii, která plodí tmavě purpurové bobulovité plody stejného jména s velkou peckou uprostřed. Každý trs této palmy plodí téměř tisíc bobulí ovoce. Acai chutná i voní podobně jako čokoláda s lesními plody. Acai můžeme připravit různými způsoby. Používá se do koktejlů, džusů, zmrzlin a mnoha dalších pokrmů.

Víte, že se tomuto ovoci pro jeho výživnost a léčivé schopnosti v Amazonii přezdívá ovoce Bohů?

Plody acai jsou jedny z nejvýživnějších plodů a zároveň jedny z nejsilnějších přírodních antioxidantů. mají velice příznivé zastoupení aminokyselin, vitaminů (A, B1, B2, B3, C a E), vlákniny, n-3 mastných kyselin a minerálních látek.

 

Ovocné acai-smoothie:

Ingredience: 1 velký zralý banán, 5 ks jahod, 150ml vody, poctivá lžička acai :-)

Vše rozmixujte dohladka a pak už jen užívejte lahodnou chuť nápoje.

Prášek z Acai si můžete zamíchat do jogurtů, ovocných smoothies, proteinových nápojů, ovesných kaší, domácích zmrzlin či ovocných salátů. Stačí jen jedna lžička denně.

Kde se dá ono kouzelné acai sehnat? Elixír studio Vám jej nabízí za neuvěřitelně nízkou cenu – pouze 399Kč!

 

ADZUKI

Adzuki jsou tmavě červené fazolky hojně pěstovány v Japonsku, Číně a jižní Americe.

Adzuki mají nasládlou chuť a jejich doba přípravy je stejná, jako u rýže. Adzuki fazolky se používají nejen jako klasické luštěniny, ale také v podobě mouky do těst, polévek, koláčů a rýžových pokrmů. Z mouky se vyrábí i sladkosti a marmelády.

Adzuki je nazývána „královnou fazolí“, protože je jí přisuzován léčebný efekt při onemocnění ledvin, různých zánětech a rakovině.

 

ANANASOVÁ DIETA

Patří mezi rychlejší typy diet. Její pravidla jsou velmi jednoduchá – konzumuje se buď čerstvý ananas, či jeho čerstvě vylisovaná šťáva, a to v objemu 1 – 3 kg/l denně + je dovoleno zpestření v podobě občasné konzumace citrusů. více zde

 

ARTRÓZA

Hovoří se o ní jako o „nemoci stáří“ avšak je pravdou, že postihuje i mladé ročníky. Projevuje se především jako nemoc tzv.velkých kloubů – kyčlí, ramen, kolen,…ale může postihnout i páteř a malé klouby (např. prsty u rukou).

Nejčastějším projevem je bolest, omezená hybnost (ztuhlost kloubu při pohybu) a možné jsou i otoky v místě postižení, či deformace.

Vznik artrózy souvisí do velké míry se životním stylem – tučná jídla, málo pohybu, obezita…ale pozor! I nadměrná jednostranná či extrémní fyzická zátěž jsou spouštěči artrózy. Velkou roli hraje i dědičná dispozice (trpí-li artrózou někdo v rodině, je třeba pečovat o své klouby o to více!)

 

Důležitá je prevence! Artróza je civilizační chorobou, je možné se jí vyhnout:

  • Dodržujte optimální váhu (žádné extrémní výkyvy, to vše klouby zatěžuje)
  • Hýbejte se – pravidelně, efektně a komplexně (je důležité zatěžovat všechny svaly a klouby rovnoměrně)
  • Dopřejte si masáže a relaxační techniky
  • Jezte co nejvíce čerstvé zeleniny obsahující nezbytné vitamíny a ještě přidejte kolagen, vitamín D a E

V kritickém případě vede artróza k Endoprotéze – ZDE

 

B

BANÁNOVÁ DIETA

Dieta, jejímž hlavním pravidlem je pojídání banánů během každého pokrmu, je původem z Rakouska a jejím zakladatelem je odborník na výživu profesor Hademar Bankhofer. více zde

 

BAZÁLNÍ METABOLISMUS

Bazální metabolismus (BMR = Basal Metabolit Rate) je množství energie potřebné pro zachování základních životních funkcí. Do hodnoty BMR není započítán energetický příjem potřebný pro pokrytí denních pohybových aktivit. Bazální metabolismus se měří ve spánku, při pokojové teplotě, alespoň 2 hodiny po lehkém jídle a za úplného tělesného i duševního klidu. Jakákoli činnost navíc (jídlo, pohyb, atd.) zvyšuje výdej energie našeho organismu. BMR je ovlivněn věkem, tělesnou strukturou, pohlavím a výškou. S věkem se hodnota BMR snižuje, což se u většiny z nás projevuje nechtěným přibýváním na váze.

Vzorec pro výpočet BMR:

BMR(ženy) = 655,0955 + (9,5634 × váha v kg) + (1,8496 × výška v cm) – (4,6756 × věk v letech)

BMR(muži) = 66,473 + (13,7516 × váha v kg) + (5,0033 × výška v cm) – (6,755 × věk v letech)

Tento výpočet je nepřesný pro lidi s nadměrně vyvinutou svalovinou a obézní jedince.

 

BCAA

Únava je spojena s biochemickými změnami v mozku a ve svalech, vyčerpaný jedinec (sportovec) má zvýšenou hladinu serotoninu v mozku, což je substance spojovaná s otupělostí. Aminokyselina, tryptofan, je prekursorem serotoninu. Větvené aminokyseliny označované jako BCAA potlačují absorpci tryptofanu, čímž snižují hladinu serotoninu v mozku a teoreticky i pocit únavy. Výsledky výzkumů zaměřených na účinky BCAA jsou nejednotné, předpokládá se, že příjem BCAA problém nevyřeší. Lepší způsob, jak snížit mentální únavu, přináší konzumace odpovídajícího množství sacharidů během výkonu a dostatečná doba odpočinku.

 

BÍLKOVINY

Stejně tak, jako ostatní základní živiny, se i bílkoviny (proteiny) skládají z menších stavebních jednotek, v tomto případě z aminokyselin. Aminokyseliny se spojují do různě dlouhých řetězců, čítajících mnohdy až několik desítek tisíc aminokyselin. Bílkoviny jsou pro život nepostradatelné, protože jsou základním stavebním kamenem prakticky všeho, co se v těle vyskytuje (od enzymů, přes mezibuněčnou tekutinu, až po opěrný a pohybový systém – tedy především svaly).

 

BOLEST KLOUBŮ, ZAD, SVALŮ

Bolest vždy signalizuje nějaký problém – rozhodně ji neignorujte.

Bolesti zad je signálem proto abyste změnili vaše pohybové návyky (dlouhé sezení v jedné pozici, povolené břišní svalstvo, rotace ramen,…) a je nejlepší vyhledat fyzioterapeuta, nebo školeného lektora, který vám pomůže vaši bolest přesně specifikovat a navrhne optimální řešení, jak ji efektně odstranit.

Při bolesti kloubů je třeba určit, co může být příčinou – úraz (ať již bezprostřední, či minulý – např. zlomeniny, vykloubeniny, atd.), přetížení (dochází k němu nadměrným, či špatným cvičením), jiná příčina (nedostatek vitamínů, močovina v kloubech, atd.). Poté je možné začít bolest kloubů odstraňovat.

 

Typickou známkou přetížení svalů je svalová horečka – bolest svalů při jeho zapojení. Jedná se většinou o přechodný stav (2-3dny), ale rozhodně se mu dá předejít:

  • Před větším fyzickou zátěží se vždy rozcvičte a svaly zahřejte
  • Pracujte hlavně pomocí hlubokých svalů, které nevylučují kyselinu mléčnou a tedy nezpůsobují svalové horečky a křeče – jedná se o tzv. posturální svaly (viz slovníček ZDE)
  • Nepřetěžujte se – sval, který je přetížený velmi bolí a zároveň ztrácí schopnost efektně pracovat, což vede k přetížení kloubů a k možnému úrazu
  • Cvičte pravidelně – nejhorší pro svalové bolesti jsou nárazové tréninky a zátěží

 

BOSU BALANCE TRAINER

BOSU® je, jednoduše řečeno, „půlbalón“ s pevnou základnou. Balanční systém provádění cviků na BOSU® podporuje zapojení celého pohybového aparátu, především pak posturálního svalstva. Již při pouhém stoji vzpřímeném na BOSU® se, díky nutnosti udržovat rovnováhu, zapojují svaly, o kterých jste dosud nevěděli.

BOSU® je vynikající pomůckou pro hodiny pilates, kde se zaměřujeme především na budování hlubokého stabilizačního systému svalstva a vytváření pevného centra těla – CORE a BOSU® využíváme jako prostředek k jeho efektivnímu zapojení. Nabízíme i lekce BOSU® DYNAMIC, které jsou zajímavé pro ty z Vás, kteří hledají aktivní a svižnou hodinu s důrazem na kardio zátěž.

 

BRÁNICE

V nejjednodušším slova smyslu je bránice jakousi přepážkou mezi hrudní a břišní dutinou. Rozprostírá se na dolní části hrudní kosti, upíná se na sedmém až dvanáctém žebru (resp.na jejich chrupavky) a vede až k bederní páteři. Jedná se vlastně o takový deštník, který se s nádechem vyklenuje a tlačí do dutiny břišní, čímž pomáhá při vyprazdňování i porodu. S výdechem se bránice zvedá nahoru a nitrobřišní tlak povoluje.

Bránice je jednou ze složek HLUBOKÉHO STABILIZAČNÍHO SYSTÉMU (ZDE).

 

BULGUR

Bulgur je připraven z naklíčené, usušené, podrcené a předvařené celozrnné pšenice. Namáčením celého zrna na počátku zpracování vznikají enzymy a dochází k částečné přeměně škrobu na jednoduché cukry. Díky tomu je bulgur stravitelnější. Můžeme jej použít jako přílohu namísto rýže, do nádivek a karbanátků nebo jako zavářku do polévek.

Bulgur voní po obilí a chutná po oříšcích. Má vysokou nutriční hodnotu, obsahuje bílkoviny, vlákninu, vitamíny (především vitamín A), minerály (fosfor, železo, hořčík) a jen minimální množství tuku., tudíž je velice vhodný při dietách. Podporuje zdraví střev a velmi dobře působí na nervovou soustavu.

Příprava bulguru je velmi snadná. Protože absorbuje mnoho vody, je potřeba jej vařit v poměru 1:3 dílům vody po dobu alespoň 12 minut.

Nejznámějším pokrmem z bulguru je salát Tabbouleh (původem z Libanonu)

 

C

CELER

Celer je kořenová zelenina pěstovaná pro své bulvy a listy už odpradávna. Již Egypťané znali tuto výjimečnou rostlinu, která je bohatá na bílkoviny, vitaminy (především vitaminy B1, B2, B3 a C) a minerální látky (vápník, sodík, draslík, hořčík a fosfor), obsahuje velké množství éterických olejů, které jsou hlavními původci jeho typického aroma. Vysoký obsah těchto látek slouží jako ochrana rostliny proti plísním, bakteriím a jiným vetřelcům. V Antice byl celer zasvěcen bohům podsvětí a pojídán na pohřebních hostinách. Vyzkoušejte výborný celerový pekáček s ořechy.

 

CELEROVÝ LIST

Celerový list můžeme díky jeho protizánětlivým a močopudným účinkům využití nejen k přípravě pokrmů, ale i k podpoře funkce ledvin. Dále povzbuzuje chuť k jídlu, uklidňuje a podporuje trávení, zpevňuje cévy a urychluje metabolismus.

 

CVIČENÍ

Cvičení je jediný způsob, jak si udržet tělesnou kondici. Ale je třeba cvičit efektivně a podle určitých pravidel, které by vám měl každý profesionální trenér, či lektor vysvětlit, ještě než cvičit vůbec začnete.

Ať již jste fanoušci cvičení ve stylu Body and Mind nebo dáváte přednost fitness stylu, vždy je nutné poznat své tělo a vyslyšet jeho požadavky.

Cvičením můžete velmi zkvalitnit svůj dosavadní život, ale také si velmi ublížit – v nejhorších případech skončit v nemocnici. Investujte čas i finance do kvalitních pomůcek, lekcí, lektora, vybavení…určitě se vám to vyplatí!

 

D

DECH

Automatická záležitost? Jen do jisté míry. Většina z nás neumí efektivně dýchat – dýcháme povrchově, takže nevyužíváme celou kapacitu plic, šidíme mozek o kyslík a i srdce a krevní oběh je nedostatkem kvalitního dechu poznamenán.

Největší dechový prohřešek pácháme při cvičení, kdy zadržujeme dech, nafukujeme tváře, neprodýcháváme pozice, atd. a aniž bychom to tušili, zbytečně se připravujeme o pravý požitek ze cvičení (nedostatkem okysličení se svaly více stahují a začnou dřív bolet!)

Kvalitní dech (dlouhý nádech a jednou tak dlouhý výdech) nás uklidní, dodá potřebný kyslík všem orgánům a svalům a pomáhá proti všem druhům nemocí mozku!

Více k tomuto tématu ZDE

 

DUKANOVA DIETA

Jedná se o dietu, která podobně jako Atkinsonova, ketogenní či Margitova funguje na bázi zvýšené konzumace bílkovin a poměrně radikálnímu omezení sacharidů včetně těch, které jsou obsaženy v ovoci a zelenině. více zde

 

E

ENDOPROTÉZA

Také Aloplastika – je finálním řešením degenerativních potíží (artróza ZDE) velkých kloubů (známá je především endoprotéza kyčelního kloubu, ale je mlžné se setkat i s endoprotézou ramene, atd.), dalším důvodem k endoprotéze je úraz (např. zlomenina krčku) nebo vývojová deformace kloubu.

Endoprotéza je náhradou zdravého kloubu, nejedná se tedy o „nový kloub“ jako takový a to je třeba si uvědomit při cvičení a zatěžování nahrazeného kloubu. Přiměřené cvičení (pilates, yoga,…) jsou pro tyto stavy optimálním řešením. Cviky jsou vždy modifikovány dle potřeb klienta s endoprotézou (nežádoucí jsou cviky, kdy na nahrazeném kloubu klient např. leží, nebo jej extrémně vytáčí)

Máte-li endoprotézu a chcete cvičit, VŽDY musíte upozornit lektora na váš aktuální stav!

 

F

FAIR TRADE

Spravedlivý obchod, Fair trade je obchodním partnerstvím, které si klade za cíl přímou a účinnou podporu znevýhodněných výrobců v rozvojových zemích. Toho chce dosáhnout především poskytováním „férových“ obchodních podmínek pro zapojené výrobce, kontrolou dodržování základních norem pracovního práva a ochrany životního prostředí a zvyšováním informovanosti spotřebitelů o situaci malých zemědělců a řemeslníků v rozvojových zemích.

Sortiment fair trade výrobků zahrnuje fair trade kávu, čaj, kakao, čokoládu a další cukrovinky, třtinový cukr, banány, sušené ovoce, ořechy, ovocné šťávy, med, rýži, žvýkačky a další potraviny. Cena těchto výrobků bývá obvykle o něco vyšší než u běžného zboží, ale kupující ví, že platí nejen za velmi dobrou kvalitu, ale i za spravedlivé a ekologicky šetrnější výrobní podmínky.

 

FÁZICKÉ SVALSTVO

Lidské tělo disponuje dvěma typy svalů – fázickými a posturálními (ZDE).

Fázické svaly, jak napovídá jejich název, pracují na principu stahování – krátkodobě jsou velmi silné a aktivní, ale mají velký sklon k ochabování. Na rozdíl od svalů posturálních nejsou tyto svaly antigravitační – jsou těžší, nabývají na objemu i hmotě a nebojují proti gravitaci. Fázické svaly jsou povrchové a lehce je nahmatáte a cítíte. Také vylučují kyselinu mléčnou a jsou tedy schopné velmi bolet při jejich přetížení – př. přímý břišní sval vedoucí od stydké kosti k žebrům.

 

FERMENTACE

Fermentace (kvašení) je proces, vyvolaný působením různých fermentů. Kvašení ovlivňuje vůni, vzhled i barvu potraviny.

 

FOAM ROLLER

Pěnový válec, využívaný při lekcích pilates jako balanční pomůcka. S pomocí foam rolleru je možné jak zvyšovat náročnost lekcí, tak upozornit na nedostatky v pohybovém aparátu. Použití válce vyžaduje jistou zdatnost v provádění cviků a vždy by na správné provedení měl dohlížet lektor.

 

G

GOJI (KUSTOVNICE ČÍNSKÁ)

Plody Kustovnice jsou většinou k zakoupení v sušeném stavu, kdy se velmi podobají menším červeným rozinkám. Chutí připomínají něco mezi brusinkou a šípkem. Jí se syrové či sušené a jsou silným antioxidantem. Podporují vitalitu, imunitní systém, sexuální potenci, krvetvorbu, snižují krevní tlak, zlepšují paměť, pozitivně ovlivňují činnost jater a ledvin a svými účinky na lidský organismus se řadí mezi přírodní afrodiziaka.

 

H

HLUBOKÝ STABILIZAČNÍ SYSTÉM

Jedná se o hluboce uložené stabilizační svalstvo (např. příčný břišní sval TRANSVERZUS ABDOMINIS, BRÁNICE, PÁNEVNÍ DNO,…) které má pomáhat tělu k přirozenému držení páteře (fyziologické zakřivení) a bránit ochabování svalů kolem páteře.

 

CH

CHALVA

Chalva je sladkost původem z Balkánu, kterou znali již staří Sumerové. Tato pochoutka je vyráběna ze sezamových a slunečnicových semínek, které se pomelou a smíchají s medem a cukrem. Do vzniklé hmoty se běžně přidávají různé druhy oříšků, rozinky, kakao, skořice, kardamom,…

Recept na domácí chalvu zde

 

CHIA

Semínka „čia“ pochází ze Střední Ameriky, kde je tamní domorodci často využívali při svých cestách za obchodem nejen jako bohatý zdroj živin a zdraví přínosných látek, ale také i jako kosmetický prostředek, a to především na rány a bolest v krku.

 

CHROM

Před nějakým časem se rozšířila zpráva, že chrom pomáhá spalovat tuky, budovat svalovou hmotu, urychlovat metabolismus a potlačovat chuťe. Z dosavadních výzkumů však vyplývá, že suplementace chromu neposkytuje žádné výhody. Pokud však ve stravě převažují rafinované potraviny (produkty z bílé mouky, sladkosti,…) hrozí riziko nedostatku chromu.

 

Chudokrevnost (anemie)

Lidé, kteří jedí potraviny s dostatečným obsahem železa a vápníku, obvykle konzumují i dostatečné množství ostatních minerálů. Železo je nezbytnou součástí hemoglobinu, bílkoviny přenášející kyslík z plic k pracujícím svalům. Osoby s nedostatkem železa se po cvičení rychleji unaví a v běžném životě jsou zimomřiví a často ospalí.

 

Zvýšené riziko chudokrevnosti mají:

  • Ženy, které silněji menstruují
  • Sportovci, kteří nejedí dostatek červeného masa
  • Maratonci, kteří opakovanými nárazy při běhu poškozují červené krvinky
  • Dospívající jedinci, kteří rychle rostou a mají velké množství pohybové aktivity (každodenní trénink)
  • Vegetariáni s nedostatečnou suplementací živočišných produktů

 

Jak zvýšit příjem železa:

  • Jezte drůbež, libové hovězí, skopové a zvěřinu alespoň 3x/týden
  • Vybírejte cereálie obohacené o železo, obiloviny jezte v kombinaci s čerstvou zeleninou/ovocem (vitamin C podporuje vstřebávání železa do organismu)
  • Omezte konzumaci kávy a čaje (minimálně při jídle a těsně po něm)
  • Pijte nápoj z mladého ječmene/spireiny
  • Zařaďte do jídelníčku mořské řasy

Kombinujte rostlinné zdroje obsahující železo s horší absorpcí (10%, tmavá zelenina, sušené meruňky, datle, fíky, mák, ořechy, luštěniny) se zdroji živočišnými, ve kterých se nachází lépe vstřebatelné železo (40%, maso, vejce, mléčné výrobky,…). Jezte např. dušenou brokolici s kuřecím masem a zeleninovým salátem.

 

I

ILIOPSOAS

Jedná se o nejsilnější flexor kyčelního kloubu. Celý název „iliopsoas“ je složeninou dvou samostatných svalů, které tvoří celkové „tělo“ flexoru. Jedná se o: 1) psoas major – začíná u 12.hrudního obratle a vede přes páteř až na malý kostěný výrustek na vnitřní hraně stehenní kosti (u kyčelního kloubu) a právě zde se upíná druhá hlava svalu 2) musculus iliacus – vedoucí z horního okraje pánevní kosti.

Při aktivaci svalů dojde k jejich přiblížení k sobě – ohyb kyčle, prohnutí v bedrech a překlopení pánevní kosti vpřed – tedy např. chůze, běh,…

Tento sval je prakticky neustále zapojen při sebemenším pohybu dolní končetiny, proto také trpí na přetížení, či zkrácení, záleží však, která ze dvou hlav svalu je přetížená nebo zkrácená. Lidově se bolest tohoto svalu označuje jako bolest třísel (většinou nebolí tříslo, ale právě iliopsoas)

 

INKONTINENCE

Únik moči nezávisle na naší vůli: stresová inkontinence -při kýchnutí, zakašlání, smíchu, atd., je aktuální potíž se kterou se vlivem životního stylu setkává stále více žen i ve věku kolem 28roku života. Tento typ inkontinence je naštěstí nejlépe odstranitelný. Urgentní inkontinence – žena má časté nutkání na močení (ve dne v noci). Smíšená inkontinence – kombinace obou typů úniku moči. Inkontinence z přeplnění – močový měchyř není možné zcela vyprázdnit, často jde o nervovou poruchu nebo o potiže v močové trubici.

 

J

JÁHLY

Jáhly jsou loupaná zrnka prosa, která vynikají svým vysokým obsahem zdraví prospěšných látek, konkrétně obsahem minerálních látek (zinek, fosfor, draslík, hořčík, železo, měď,…), vitaminů (především skupiny B) a vlákniny. Jáhly jsou přirozeně bezlepkové, takže se jich nemusí obávat ani ti, kteří trpí intolerancí lepku.

Pokud se jáhly stanou pravidelnou součástí vašeho jídelníčku, zlepší se vám postupně kvalita vlasů, nehtů i zubů.

Jak na jáhly? Nejdříve je probereme, propláchneme a alespoň 2x spaříme horkou vodou. Díky tomu se zbaví nahořklé chuti. Poté je vaříme asi 20 minut v přiměřeném množství vody. Jáhly můžete kombinovat s masem či zeleninou (slaná forma pokrmu), nebo z nich připravit například výtečný a přitom zdravý dezert k nedělní kávě. Recept na Jahelník najdete zde

K

KYFÓZA

Lehce rozpoznatelná: kulatá, hrbatá záda v hrudním segmentu páteře. Jedná se vyloženě o chybné držení těla, většina kyfotizovaných hrudníků je zapříčiněna vadnými pohybovými návyky a lze je odstranit. Díky zakulacení v hrudní části páteře postupně dochází i k vnitřní rotaci rameního kloubu (vpadlý hrudník) a vysunutí brady vpřed, což vede k druhotným potížím (bolest hlavy, přetížení krční páteře, atd.)

 

KAKAOVÉ BOBY

Kakaové boby jsou plody kakaovníku pocházející z Jižní Ameriky. Boby jsou po sběru volně sušeny na slunci, dále pak loupány a poté drceny až na kakaový prášek. Boby představují výchozí surovinu na výrobu čokolády. Kakaové boby obsahují přibližně 15% proteinů, 30 g sacharidů, 48 g tuků, dále železo, vápník, vlákninu, hořčík, vitamín A, C, chrom a řadu dalších tělu prospěšných látek.

Nepražené kakaové boby obsahují látky přímo ovlivňující psychickou pohodu a výkonnost organismu. Kakaový prášek, který již prošel procesem pražení, obsahuje až 20x méně antioxidantů. Sekané boby jsou na skus měkké podobně jako lískové oříšky. Neškodí zubům a v menší míře jsou vhodné i pro děti. Velmi brzy (do několika desítek minut) po požití kakaových bobů se dostaví pocit uvolnění a mírná stimulace. Dojde k rozjasnění očí, mysli a ke zvýšení chuti do práce. Kakaové boby se tak stávají výborným pomocníkem při studiu, či psychicky a fyzicky náročných zaměstnáních a úkonech.

 

KALORIE

Kalorie (cal) je jednotka energie, běžně používaná při vyjadřování energetické hodnoty potravin. Často se ale namísto kalorie užívá jednotka kilokalorie (kcal). Přesné znění definice: Kalorie je množství energie, které dokáže zvýšit teplotu 1g vody ze 14,5°C na 15,5°C

Převod:

1 kcal = 1 000 cal

1 cal = 4,2 J

 

KAMUT

Kamut je nutričně hodnotnější druh pšenice, který je chráněn značkou Kamut® před zneužitím či křížením s jinými druhy obilovin. Jeho předností je vysoký obsah selenu, hořčíku, zinku, nenasycených mastných kyselin. Lidé, kteří jsou přecitlivělí na pšenici, snáší kamut většinou velmi dobře. Kamut se vaří či mele na mouku, ze které se poté dá upéci výborný chléb. Uvařený kamut je skvělou variantou přílohy nebo může sloužit jako základ do pomazánek či karbanátků.

 

KARNITIN

Karnitin je přirozeně obsažen v červeném mase a v mléčných výrobcích, ale může být i v lidském těle syntetizován v játrech či v ledvinách. Vzhledem ke klíčové roli karnitinu při přeměně tuků a sacharidů se uvažovalo o tom, že při jeho podávání by se mohl zvýšit fyzický výkon a rovněž podpořit úbytek tělesného tuku. Nejsou ovšem dostatečné důkazy, že tomu opravdu tak je. Spíše se spekuluje o tom, že podávání karnitinu není pro tělo žádným přínosem.

 

KAROB

Karob neboli rohovník či svatojánský chléb je znám již více jak 4 000 let a pochází ze stromu, který roste na Středním východě. Karob Obsahuje 8% bílkovin, je dobrým zdrojem hořčíku, draslíku, vitaminu A a B, železa, manganu, chromu, mědi a vlákniny. Slouží nám především jako náhražka kakaa (karob má na rozdíl od kakaa třikrát vyšší obsah vápníku a o třetinu méně kalorií), ale můžeme jej také použít do kaší, krémů či pomazánek.

 

KOENZYM Q10

Koenzym Q10 je v tucích rozpustná látka, která se nachází především v potravinách živočišného původu a v menší míře i v rostlinných výrobcích. Koenzymu Q10 se přisuzují antioxidační účinky (vychytávání volných kyslíkových radikálů a předcházení tak poškození DNA a buněčných membrán). Je možné, že některé srdeční a nervosvalové dysfunkce jsou způsobeny jeho nedostatkem. Výsledky studií jsou však různé. V současné době je jen málo důvodů k tomu, abychom brali doplňkově koenzym Q10 a je třeba si uvědomit, že otázka podávání a vůbec potřebného množství antioxidantů není dosud vyřešena. Pokud bude vaše strava pestrá a bohatá na čerstvou zeleninu a ovoce, není třeba se bát nedostatku čehokoli.

 

KOFEIN

Kofein je látka, která má v organismu celou řadu účinků (stimulace centrálního nervového systému, srdečního svalu, navození uvolnění a mnohé další), včetně působení na kosterní svalstvo.

Ukázalo se např., že konzumace kofeinu vyvolává větší zapojení motorických jednotek svalů a šetří glykogen (živočišný škrob) po dobu prvních 15-20 minut zátěže. Každý člověk je jiný a zdá se, že reakce na kofein je velmi individuální. Poslední studie prokázaly příznivý vliv na výkon jedince při konzumaci kofeinu v průběhu zátěže, nebo dokonce i před koncem sledování.

Dalším faktem je, že účinek kofeinu není závislý na jeho dávce. Pokud dojde k příznivému účinku při nízkých dávkách, není pozorováno žádné následné zlepšení při konzumaci větších dávek kofeinu.

Protože kofein stimuluje uvolnění tuku do krevního řečiště, vědci se dříve domnívali, že svaly budou ve větší míře využívat tuků jako zdroje energie. Tato teorie se ale v dnešní době zdá být jen velice málo pravděpodobná.

Pozitivní efekt kofeinu je nejspíše zapříčiněn schopností činit zatížení snadnějším, celá řada studií popisuje prodloužení doby zátěže do vzniku únavy. Díky stimulujícímu efektu na mozek, může kofein snižovat pocit únavy vznikající při dlouhodobých vytrvalostních výkonech.

Kofein má řadu nežádoucích účinků, které mohou být důvodem jeho omezení užití v mnoha sportech nebo u citlivých jedinců. Mezi tyto účinky patří nespavost, bolest hlavy a onemocnění zažívacího traktu (zahrnující až krvácení). Uvažuje se i o tom, že vysoký příjem kofeinu je rizikovým faktorem karcinomu močového měchýře. V případech velmi vysokých dávek kofeinu byl zaznamenán svalový třes a narušení koordinace.

Káva, stejně jako černý/zelený čaj, Cola či čokoláda, obsahuje povzbuzující kofein. Kávu byste měli omezit, pokud trpíte žaludečními vředy, jícnovým refluxem či chudokrevností (některé látky obsažené v kávě/čaji mohou znesnadňovat vstřebávání železa).

 

KREATIN

Existuje jen velmi malé množství informací o účincích kreatinu. Mechanismus jakým by mohl kreatin zlepšovat výkon, není zcela jasný. A protože účinky dlouhodobého podávání vysokých dávek kreatinu nejsou zatím zcela jasné, objevují se obavy, že jeho užívání způsobuje závažné zdravotní riziko, které se týká především možného negativního působení na funkci ledvin. Jediné zřejmé je to, že zvýšený obsah kreatinu ve svalech zvyšuje retenci vody a tím i způsobuje větší objem svalstva

 

L

LORDÓZA

Je přirozené zakřivení páteře v oblasti krku a beder. Toto zakřivení (prohnutí) funguje jako „tlumič“ nárazů při chůzi, atd. Pokud ale dojde ke zvětšení křivky prohnutí hovoříme již o HYPERLORDÓZE, která představuje pro páteř riziko v podobě bolesti zad. Nejčastěji vzniká hyperlordóza díky špatným pohybovým návykům, obezitě, graviditě, či extrémní zátěži. Obratle, díky většímu sklonu, přestávají být pohyblivé a hrozí i výhřezy meziobratlových plotének.

 

M

MAGIC CIRCLE

Jedná se o „magický“ kruh s madly po stranách, který při stlačení klade odpor a proto se používá jako posilovací pomůcka na lekcích pilates. Oblíbený je jako prostředek na posílení vnitřních stran stehen a paží.

 

MLADÝ JEČMEN

Nápoj z lístků mladého ječmene byl oblíben již v Antice. Tento nápoj, jehož základ tvoří prášek, původem z Nového Zélandu, je výsledkem šetrného sušení čerstvě vylisované šťávy v BIO kvalitě.

Mladý ječmen je velmi bohatý na chlorofyl, o jehož bohatém zastoupení svědčí i jeho tmavozelená barva. Chlorofyl má své významné uplatnění při krvetvorbě, působí protizánětlivě –zejména u chronických a akutních zánětů kůže, podporuje hojení ran, omezuje vznik otoků, stimuluje trávicí šťávy ze slinivky břišní, žlučníku a tenkého střeva, dokáže se hravě vypořádat s gynekologickými obtížemi, má schopnost potlačovat zápach – proto je chlorofyl často složkou různých deodoračních přípravků, významně podporuje i funkce nervového, hormonálního a celkového imunitního systému lidského těla. Dále mají lístky mladého ječmene vysokou koncentraci vitaminu B1,B2, B6, B12 a C, vitaminů a minerálních látek, jako je vápník, měď, železo, hořčík, fosfor, organický sodík a zinek.

S růstem rostliny se koncentrace těchto látek snižuje a je nahrazována vlákninou. Proto je za nejbohatší zdroj považována mladá rostlinka.

Mladý ječmen je vhodný nejen pro všechny zdravé osoby na podporu celkového zdraví, ale také pro sportovce a diabetiky, osoby s nadváhou a obézní osoby.

Užívání mladého ječmene:

Nejlépe v podobě nápoje: 1-2 vrchovaté lžičky prášku/den rozmíchejte ve sklenici vody s citrónovou šťávou. Živiny se po chvilce dostávají do krevního oběhu.

V Elixír studiu máte možnost zakoupit kvalitní mladý ječmen S CERTIFIKÁTY KVALITY za vyjímečnou cenu – pouze 299Kč.

 

MULTIFIDUS

Hluboce uložené svaly kolem páteře, které mají páteř stabilizovat, držet ve vzpřímené pozic a podporovat její optimální pozici (fyziologické zakřivení páteře). Jejich činnost nejsme schopni vnímat, lze je aktivovat pouze pomocí kvalitního držení těla.

 

MUNGO

Mungo jsou malé olivově zelené fazolky původem z Indie, které se pyšní vysokým obsahem proteinů, minerálních látek, vitaminů a vlákniny.

Typickým pokrmem, který se připravuje z těchto fazolek, je dhal.

Mungo jsou ideální luštěnina k nakličování. Stačí, když mungo půl dne namáčíte ve vodě a poté je umístíte na ploché sítko a přikryjte vlhkou gázou. Pak už jen 2x/den po dobu 3-6dnů proplachujete vodou. Výsledkem jsou zhruba 2 cm dlouhé klíčky.

 

N

NORI

Nori jsou jedny z nejrozšířenějších druhů mořských řas. Stejně jako i ostatní druhy mořských řas , nori dokáží eliminovat vliv negativních látek na lidský organismus, významně se podílejí na snižování cholesterolu, vysokého krevního tlaku, jejich pozitivní působení je známo při arterioskleróze, alergiích, revmatismu, nervových i gynekologických poruchách. Nori jsou bohaté na lehce stravitelné bílkoviny, vitamíny a minerální látky (obsahují až 20x více minerálů než zelenina). Výborně se hodí do polévek či luštěnin

 

O

 OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

Ostropestřec je purpurově kvetoucí bodlák, který vyniká zejména svými ozdravnými účinky na naše játra. Pomocí ostropestřce (látce zvané silymarin ) játra čistíme od jedů, regenerujeme a umožňujeme jim obnovit jejich nepostradatelnou funkci. K léčbě se dnes používají hlavně semena (dříve list či kořen), ze kterých se připravují čaje, tinktury, oleje, kapsle nebo tablety. Ostropestřec dokáže léčit tzv. cirhotická játra, ale také například žloutenku, poškození jater u drogově závislých a léčených alkoholiků, nebo u lidí po chemoterapii, otravách jedy nejrůznějšího druhu, i např. po otravě houbami apod. Ostropestřec pomáhá i tam, kde k zanesení jater došlo v důsledku špatné či nadměrné výživy.

 

P

PÁNEVNÍ DNO

Pánevní dno je zásadní pro jakékoli cviční i pro běžný život – neaktivní pánevní dno vede k inkontinenci moči u žen, k problémům s prostatou u mužů a má na svědomí celou řadu dalších potíží.

Pánevní dno má tři vrstvy, které by měly být stejně aktivní (většinou je jedna z vrstev přetížená a jiná povolená). Aktivní pánevní dno vede k méně bolestivé menstruaci, k lepším orgasmům, k prevenci potratů, k odstranění potíží s klesajícími vnitřními orgány, atd.

Jak aktivovat i povolovat pánevní dno se dozvíte na každé lekci pilates.

 

POHANKA

Pohanka je obilovina původem z Indie, kde je pěstována více jak 2 500 let. Svůj název získala ve 13. století, kdy k nám byla rozšířena prostřednictvím Tatarů (pohanů). Pohanka je bohatá na vitaminy skupiny B a vitamin E, rutin, draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan a zinek. Dále obsahuje spoustu látek, které pomáhají snižovat cholesterol a také cholin, jež regeneruje jaterní buňky Díky své vysoké výživové hodnotě se řadí do skupiny funkčních potravin. Pohanka je skvělým pomocníkem při detoxikaci a redukci váhy, je přirozeně bezlepková a lehce stravitelná. Z pohanky si můžete uvařit výtečné jídlo, ale také například čaj. Tento čaj je připraven z pohankových natí a slupiček s možnou příměsí dalších bylin.

Pohanku lze upravit jak na slano, tak na sladko. Pokud budete chtít pohanku připravit jako přílohu, vařte 1díl pohanky na 1,5 dílu vody po dobu 5 – 10 minut. Pokud budete mít chuť na pohankovou kaši, vařte 1 díl pohanky ve 3 dílech vody po dobu 15 minut Pohanku je dobré skladovat v uzavřených tmavých dózách.

Víte, že konzumace pohanky představuje prevenci před vznikem oparů a dokáže podporovat celkovou imunitu organismu?

 

POLENTA

Polenta je kukuřičná kaše, která je oblíbená především v Itálii. Z polenty se kromě kaše dají připravit také knedlíky nebo placky na mnoho způsobů. V České republice ji můžeme zakoupit nejčastěji jako instantní kukuřičnou polentu. Podává se buď samostatně nebo jako příloha k masu. Jak připravit pravou italskou polentu? Pokud polentu zařadíte do svého jídelníčku, uděláte něco pro své zdraví. Kukuřice je totiž bohatá na vlákninu a bílkoviny, obsahuje spoustu minerálních látek a vitaminů.

 

POSTURÁLNÍ SVALSTVO

Lidské tělo disponuje dvěma typy svalů – fázickými (ZDE) a posturálními.

Posturální svalstvo nás umí udržet ve vzpřímené pozici a tím pádem bojuje proti gravitaci a to neustále. Dojde-li k jejich deaktivaci, pocítí to především páteř, neboť ztratí oporu. Jsou to hluboce uložené svaly, které většinou nejsme schopni vědomě cítit (na rozdíl od svalů fázických), ale jejich aktivace je nezbytná – jedná se o tzv. hluboký stabilizační systém (ZDE).

Posturální svalstvo představuje především PÁNEVNÍ DNO (ZDE), TRANSVERZUS ABDOMINIS (ZDE), BRÁNICE (ZDE), MULTIFIDUS (ZDE).

 

Q

QUINOA

Quinoa, neboli Merlík chilský, je tzv. pseudoobilovina. Tato plodina pochází z oblasti Bolívie, kde je známa více jak 5 000 let. Quinoa znamená v překladu „matka zrno“. V České republice je pěstována již přes 100 let, ale především jako dekorativní rostlina v botanických zahradách.

Quinoa je ceněna hlavně pro svoji vysokou nutriční hodnotu. Obsahuje velké množství vlákniny, 16-20% bílkovin (díky vysokému zastoupení esenciálních aminokyselin se velmi podobá sóje), představuje dobrý zdroj fosforu, vápníku, hořčíku, železa, zinku, draslíku, mědi, manganu a síry, kdy obsah těchto látek závisí převážně na vlastnostech půdy, kde rostlina vyrostla. Obrušováním semen se obsah mikronutrientů snižuje. Je přirozeně bezlepková, proto je vhodná pro celiaky.

Ačkoliv je mouka z quinoy bohatá na škrob (obsahuje až 68% škrobu), hodí se pouze jako přídavek do těst, kdy tvoří maximálně 10% z celkového objemu mouky. Na přípravu není nijak náročná. Po uvaření má příchuť oříšků a je vhodnou alternativou rýže či těstovin. Zrnka quinoy se nejprve namočí do vody na několik hodin, abychom se zbavili saponinů, poté se vaří stejně jako rýže (1:2 dílům vody). Quinoa je chutná jak ve sladké (kaše, nákypy s ovocem), tak i slané podobě (zahuštění polévek, součást salátů, hlavní jídlo, příloha). Konzumovat můžeme nejen semena, ale také listy. Vyzkoušejte salát z quinoy s kozím sýrem!

 

R

ROBI

Robi je vyrobeno ze směsi rostlinných bílkovin a má chuť i strukturu podobající se masu. Robi neobsahuje tuk, cholesterol, sóju, konzervanty ani barviva a má nízký obsah sacharidů. Robi představuje skvělé řešení pro ty, co se snaží omezit přísun tuků, pro ty, kteří hledají plnohodnotnou alternativu masa, nebo chtějí redukovat svoji váhu.

V obchodech najdete robi v mnoha podobách – plátky, nudličky, sekaná, karbanátky, řízečky, robi-čína atd. Před každou úpravou je vhodné robi propláchnout a nechat okapat.

 

RUTIN

Rutin je látka žluté barvy, která je známa pro své léčivé účinky, kdy navrací cévám pružnost a společně s vitaminem E na nich dokáže potlačovat chorobné změny. Dále reguluje krevní tlak, snižuje riziko infarktu, trombózy a mozkové mrtvice, praskání žilek v oku a obličeji, snižuje tvorbu žaludečních či duodenálních vředů a střevních nádorů. Vysoké množství rutinu je obsaženo v pohance (v semenech, nati i slupkách a to především v době těsně před jejím květenstvím). Účinek rutinu zesiluje vitamin C, tepelným zpracováním však obsah rutinu v potravině klesá. Velké množství rutinu nalezneme také v pohankovém medu, který je běžný například v Rusku, v chřestu, ve slupkách rajčat a jablek, ve švestkách, višních, banánech a v zeleném či v černém čaji.

Víte, že jeden šálek pohankového čaje údajně obsahuje 16mg rutinu?

 

S

SACHARIDY

  • Jiným názvem také glycidy, chybně označované jako – uhlohydráty, cukry a karbohydráty
  • Sacharidy jsou organické sloučeniny, mnohé ze sacharidů jsou významné přírodní látky, řada dalších byla připravena synteticky.
  • Nízkomolekulární sacharidy jsou rozpustné ve vodě a mají více či méně sladkou chuť, tato skupina sacharidů se označuje jako CUKRY X naopak makromolekulární polysacharidy jsou většinou bez chuti a jsou ve vodě jen omezeně rozpustné (škrob, …) nebo zcela nerozpustné (celulóza).
  • Základní stavební jednotkou všech sacharidů jsou tzv. CUKERNÉ JEDNOTKY= monosacharidy, které představují vůbec nejjednodušší cukr.

 

SAPONINY

Saponiny jsou chemické sloučeniny, které můžeme naleznout v různých druzích rostlin (např. kopřiva, špenát,…). Jejich název je dán podobností s mýdlem, protože při promíchání s vodou silně pění (sapo = mýdlo). Využívají se v potravinářství, farmacii a kosmetice. Díky svým emulgačním schopnostem byly hojně využívány jako prací prostředky. Saponiny podporují vstřebávání jiných látek tím, že dráždí sliznice střev, dále snižují křehkost cév, ovlivňují vykašlávání, působí protizánětlivě a brání vstřebávání cholesterolu z potravy.

 

SEITAN

Seitan je bílkovinný koncentrát vyroben z pšeničné mouky. Připravuje se stejně jako maso, můžeme jej tedy péct, dusit nebo smažit. Seitan běžně zakoupíme v obchodech se zdravou výživou jako např. již hotové seitanové karbanátky, řízky, svíčkovou omáčku, segedínský guláš, drštkovou polévku, atd.

 

SKOLIÓZA

vada páteře charakterizovaná jako posun obratlů vpřed, vzad nebo do stran. Tím dochází k vychýlení páteře z osy a tlaku obratlů do okolních svalů. Skoliózou v lehké formě trpí většina populace (díky dominantní ruce – pravák x levák, pohybovým aktivitám – tanec, vychýlení pánve – jedna noha delší, atd.). Tyto lehčí typy skoliózy lze efektivně ovlivňovat cvičením.

 

Dále se setkáváme se skoliózou idiopatického typu:

  • neuromuskulární – nejčastější příčinou je zude dětská obrna
  • kongenitální – vrozené vady již při narození

 

SQUALEN

Squalen je pro člověka životně důležitá látka. Primárně se získává z jater žraloka. Můžeme jej však získat i konzumací z rostlinných zdrojů: Amarantu, rýžových otrub, pšeničných klíčků a oliv.

Squalen, působí na všechny buňky v těle. Poškozené buňky jej přijímají ve zvýšené míře, tím výrazně pomáhá v jejich regeneraci. Squalen je velmi silný antioxidant, léčí kožní nemoci, regeneruje kůži, zvyšuje pružnost a průchodnost stěn krevního řečiště, chrání metabolismus jater a ledvin. Squalen okysličuje buňky ve všech tkáních a je potřebným zdrojem přirozené tvorby steroidních hormonů a vitamínů rozpustných v tucích.

Squalen se řadí mezi tzv. mozkové nutriety, což jsou látky „vyživující mozek“. Z tohoto důvodu je velmi oblíben mezi studenty, politiky, manažery.

Squalen je jednou z nejsilnějších přírodních látek podporujících imunitu.

 

STEVIE SLADKÁ

Stévie sladká je květina (trvalka) původem z Paraguaye, kde ji tamní domorodci pěstují nejen pro její sladivost, ale především pro její léčivé účinky. Pro nás, Evropany je ale sympatické už jen to, že tato kytička představuje přírodní neenergetické sladidlo, které na rozdíl od běžného cukru, způsobující zubní kaz, snižuje v ústní dutině množství kariogenních bakterií, plak a paradentózu. Stévie má tedy jak nulovou energetickou hodnotu, tak nulový glykemický index, to znamená, že je vhodná i pro diabetiky.

Věděli jste, že v Japonsku je stévie uznána jako oficiální sladidlo již 30 let, kvůli schopnosti očisťovat organismus od zbytků radiace?

A co ještě tahle kytička umí?

  • Snižovat únavu
  • Podporovat trávení
  • Ukojit chuť na sladké i přes nulový energetický příjem
  • Zvyšovat mentální výkonnost
  • Snižovat závislost na tabáku a alkoholu
  • Zvyšovat pH organismu

 

ŠPALDA

Špalda je prastarý druh pšenice, který obsahuje více bílkovin, minerálních látek a vitaminů nežli nám známá pšenice. Tento nešlechtěný druh pšenice je také bohatý na obsah vlákniny a dokáže stimulovat náš imunitní systém. Špalda je snadno stravitelná, můžeme ji zakoupit buď jako celé zrno, krupici, kroupy, mouku, mleté klíčky, vločky nebo otruby. Vaříme ji asi hodinu ve dvou dílech vody, poté ji konzumujeme přímo nebo z ní připravujeme například pomazánky či chutné karbanátky. Špalda je vhodná na pečení.

 

T

TEMPEH

Tempeh, neboli javánské maso, je potravina prorostlá bílou ušlechtilou plísní, vyrobená ze sojových bobů v procesu fermentace. Tempeh má výrazné aroma a můžeme jej konzumovat jak teplý, tak studený. Běžně je k dostání v uzené či marinované podobě ve větších obchodních řetězcích či specializovaných obchodech. Tempeh je bohatý na obsah lehce stravitelných bílkovin, železa, vápníku, draslíku a vitaminů, především vitaminů skupiny B (i vitaminu B12, který je produktem plísně. Čím více je povrch tempehu bílý, porostlý plísní, tím více vitaminu B12 obsahuje).

 

TOFU

Tofu je potravina původem z Číny, která se vyrábí vysrážením „sojového mléka“ za pomocí syřidel. Konzistencí připomíná sýr či tužší tvaroh. Tofu není rozhodně potravinou „nové doby“, jeho výroba se datuje již od druhého století před našim letopočtem. V Japonsku, Vietnamu, Koreji, Číně i Thajsku tvoří základ mnoha tradičních jídel.

V kuchyni má tofu široké uplatnění, můžeme jej totiž použít jak do slaných, tak i do sladkých pokrmů. Jeho skvělou vlastností je, že výborně přijímá chutě koření a jiných přísad. Pokud jej tedy naložíme do oblíbené marinády, máme téměř jistotu, že výsledný pokrm bude opravdu chutný.

Tofu je lehce stravitelné, má nulový obsah cholesterolu a je bohaté na kvalitní bílkoviny, vitaminy skupiny B, vápník, draslík a železo. Navíc obsahuje jen velmi malé procento tuku a proto je vhodné při dietních režimech.

Tofu (v jeho základní podobě) můžeme koupit přírodní – neochucené a nebo již upravené, s příchutí (uzené, marinované, s bylinkami, s mořskými řasami, lahůdkové, zeleninové, česnekové, paprikové). Dále se hojně používá jako základní složka do rostlinných pomazánek či vegetariánských párečků a steaků.

 

TRX

Je nový systém posilování ve světě fitness, který dokáže zapojit všechny svalové partie a to za pomoci ZÁVĚSNÉHO SYSTÉMU, díky kterému a spolu s váhou vlastního těla dosáhne klient posílení a protažení všech problémových úseků (svalové disbalance, ochablost určitého úseku, atp.).

Celý koncept tohoto nového pohledu na práci těla vznikl v americkém námořnictvu a dosáhl celosvětového ohlasu. A Vy, nyní, díky našim skvělým lektorkám si můžete vyzkoušet, jaké to je, pracovat s váhou vlastního těla efektivně a kvalitně.

 

U

UMAMI

Umami představuje pátou chuť (vedle čtyřech základních – sladké, hořké, slané a kyselé), která je nevysvětlitelná, lahodná… Název pochází z japonštiny (umai = chutný, delikátní). Za chutí umami stojí glutamát, který v potravinách pomáhá vybudit vnímání chuti umami. Hladinu umami lze v průběhu přirozeného postupu zpracování zvyšovat např. zráním, sušením, uzením, stárnutím, nebo fermentací za vzniku volné kyseliny glutamové. Rajčata, hrášek a cukrová kukuřice mají jedno z nejvyšších úrovní obsahu volného glutamátu, jsou- li čerstvé a vyzrálé. Vědci se shodují, že chuť umami může být důvodem, proč Američané milují pizzu, těstoviny s parmezánem, bramborové hranolky a hamburgery s kečupem. Glutamát pomáhá spotřebitelům rozdělovat pokrmy na ty, co jsou „akorát“, protože je měřítkem produkční připravenosti. Rozšíření vůně a chuti ze složek bohatých na umami stimuluje vnímání na patře i následné vnímání slané chuti a zvyšuje tak požadavek na chutné a výživné pokrmy.

 

V

VLÁKNINA

Nestravitelná část rostlinné potravy, minimální denní příjem vlákniny by měl být 30g. Vláknina se rozděluje na 2 základní typy:

Rozpustnou, která společně s tráveninou vytváří substanci, zpomalující pohyb tráveniny traktem. Tím je tělu umožněno v klidu absorbovat většinu nezbytných látek z potravy. Zároveň ale brzdí absorpci sacharidů z tenkého střeva do krve, čímž zabraňuje prudkým výkyvům krevního cukru. Rozpustná vláknina na sebe dokáže navázat i cholesterol, který je obsažen v přijaté potravě. Kde nalezneme rozpustnou vlákninu? Především v luštěninách, obilovinách a ovoci.

Nerozpustnou, která dobře absorbuje vodu, ale na rozdíl od předešlého typu vlákniny se v ní nerozpouští. Tento typ změkčuje stolici, což má za následek neustálý pohyb tráveniny ve střevech, výsledkem kterého je pravidelné vyprazdňování. Tato vláknina je hojně zastoupena v celozrnných výrobcích, otrubách, kořenové a brukvovité zelenině.

 

VČELÍ PYL

Včelí pyl má obdivuhodné léčivé vlastnosti, je nositelem celého spektra vitaminů (vitamín C, B, D, E, K, betakaroten), plnohodnotných lehce stravitelných bílkovin, dále obsahuje zdraví prospěšné lipidy, sacharidy, minerální látky a dosud chemicky nedefinovatelné hormonální látky s antibiotických účinkem.Včelí pyl je vhodný nejen pro dospělé, ale i pro malé děti.

Již před tisíciletím se včelí pyl užíval společně s mateří kašičkou jako kosmetický prostředek.

Smícháte-li pyl s medem dostanete velmi účinný posilující prostředek ke stavbě organizmu. Med s obsahem pylu poté uskladňujte v ledničce. Každodenní užívání této směsi vyvolá v krátké době citelné zlepšení celkového stavu.

W

WAKAME

Wakame je dlouhá řasa jemně špenátové chuti, pro kterou jsou typické její temně zelené listy. Řasa dorůstá 5 metrové délky, nejvíce se jí daří v okolí japonského ostrova Hokkaidó. Wakame jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu, vápník, jód, hořčík, zinek, jód, sodík a železo, významně posilují játra, žlučník, má pozitivní vliv na úpravu krevního tlaku a pomáhá při všech srdečních chorobách. V japonské lidové léčbě je tato řasa známým prostředkem pro čištění krve a posílení krevního oběhu. Wakame se používá především do polévek nebo rýžových nudlí a to až těsně před podáváním. Také ji můžeme nechat nabobtnat v horké vodě asi 2 minuty (ve studené 5 minut) a přidat do salátů (záleží však na doporučení výrobce).

 

WHR

Pomocí WHR (waist hip ratio) indexu se určuje míra rizika kardiovaskulárních onemocnění v závislosti na rozložení tělesného tuku (androidní/gynoidní typ).

Výpočet: WHR = obvod pasu (nejužším místě, cm)/obvod boků (v místě největšího obvodu, cm)

 

hodnocení muži ženy
spíše periferní do 0,85 do 0,75
vyrovnaná 0,85-0,90 0,75-0,80
spíše centrální 0,90-0,95 0,80-0,85
centrální – rizikový nad 0,95 nad 0,85

 

X

Xylitol

Xylitol, běžně značen kódem E 967, je sladidlo, které se nachází v přírodě v mnoha druzích ovoce a zeleniny, včetně různých bobulí, kukuřičné plevy, ovse apod. Jeho sladivost je srovnatelná s klasickým řepným cukrem. Na rozdíl od řepného cukru má xylitol asi o 40% nižší kalorickou hodnotu, nižší glykemický index a má příznivé účinky na zubní sklovinu. Použití xylitolu je stejné jako u řepného cukru. Xylitol ve vysokých dávkách může zpočátku přivodit průjem, který však po několika dnech vymizí. Pro děti mladší 1 roku není xylitol vhodný, u dětí do 12 let by neměla být překročena denní dávka 50g.

 

Y

YERBA MATÉ

Yerba Maté (u nás znám spíše jako Maté) je čaj z lístků cesmíny paraguayské. Je to oblíbený nápoj jihoamerických indiánů, který si získal popularitu po celém světě. Šálek maté vám dodá energii, detoxikuje organismus a bude vám i berličkou při hubnutí (dokáže potlačit pocit hladu).

Cesmína je stále zelený keř, který dorůstá kolem 5 – 14m. Co stojí za zmínku, je způsob pěstování Cesmíny. Předtím, než se semínka keře zasadí, musí projít trávicím traktem ptáků, které je připraví ke klíčení, jinak nevzejdou. Nápoj se vyrábí z lístků tohoto keře. Z rostliny se každé 3 roky sklízejí části větví s listy, které se nechají zavadnout nad ohněm, nebo ve speciálních sušičkách. Někdy se listy dodatečně praží, čímž se dosahuje jemnější chuti. Čaj je jemně trpký, bohatý na vitaminy A, B, C, stopové prvky, hořčík, vápník, železo, draslík, křemík, třísloviny, různé silice, rutin a kofein (kterého osahuje až 2%). Maté je tedy takovou zdravější alternativou kávy. Tento čaj je všeobecně známý především jako stimulant, který má vysoké zastoupení antioxidantů, zpomaluje proces stárnutí, stimuluje funkci ledvin a vyrovnává hladinu cukru v krvi, proto se mu připisují pozitivní účinky při léčbě diabetes.

Rituál konzumace: Čaj se zalije horkou vodou a nechá se chvíli odstát. V čajovně by mělo být pravidlem, že vám maté připraví do speciálně upraveného poháru – kalabasy společně s vloženou stříbrnou trubičkou – bombillou. Toto brčko je na spodním ponořeném konci vybavené sítkem, na kterém se při sání zachytávají drcené lístky. Důležité je nemíchat Bombillou. Maté je možné mnohonásobně zalévat.

 

Z

ZÁZVOR

Zázvor je koření získávané z oddenků stejnojmenné rostliny. Toto koření vyniká nejen svojí výraznou pryskyřičnou vůni, ale také svým příznivým působením na lidské zdraví. Zázvor je velice dobrým pomocníkem při různých nevolnostech (např. v těhotenství), při potlačení rakoviny, pomáhá proti bolestem hlavy, infekcím horních dýchacích cest nebo při průjmových onemocněních. Nejvíce používanou částí zázvoru je dužnatý oddenek, který v obchodech můžeme zakoupit buďto čerstvý, drcený, nakládaný nebo sušený. Zázvor nám slouží především jako koření či dochucovadlo pokrmů. Dále se ze zázvoru vaří jemně štiplavý čaj, lisuje olej, získává vonná silice nebo dokonce připravuje zázvorové pivo.

Zázvor je v Číně používán jako druhá nejčastější potravinářská přísada! Zkuste si uvařit slepičí vývar se zázvorem!

 

ZÓNOVÁ DIETA

V rámci zónové diety se setkáte s rozvržením jídelníčku do 5-6 menších jídel/den, oběd (jako hlavní jídlo dne) by neměl obsahovat více jak 2000 kJ, dopolední či odpolední svačina maximálně 450 kJ. VÍCE ZDE