Zónová dieta

V 80.letech se dr. Sears pustil do výzkumu ve spolupráci s předními americkými sportovci, jehož výsledkem mělo být objevení ideálního poměru hlavních živin (bílkovin, sacharidů a tuků).

Správný poměr stanovil na:

  • 40 % sacharidů
  • 30 % bílkovin
  • 30 % tuků

Jídelníček je z velké části tvořen bílkovinami na úkor sacharidů. Na základě redukce sacharidů se dostanete do určité zóny, ve které bude vaše tělo čerpat energii z bílkovin a tuků,  a přinutíte jej tedy hubnout.

V rámci zónové diety se setkáte s rozvržením jídelníčku do 5-6 menších jídel/den, oběd (jako hlavní jídlo dne) by neměl obsahovat více jak 2000 kJ, dopolední či odpolední svačina maximálně 450 kJ.

Co je vhodné a co naopak nikoli?

Je nutné dbát na nízký glykemický index. Je třeba vyřadit bílé pečivo, těstoviny, rýži a sladidla… Povolené jsou sacharidy obsažené v zelenině, ovoci (POZOR maximálně 200g/den), celozrnných výrobcích. Z tuků vyřaďte máslo, sádlo, smetanu a ztužené tuky. Vhodný je olivový olej, rostlinné margaríny, ořechy či avokádo. A bílkoviny? Také tady je třeba dodržovat určitá pravidla. Z masa máte na výběr drůbeží, ryby a dary moře, dále si můžete dopřát nízkotučné mléčné výrobky a sýry, sójové maso, bílky a občas libové hovězí nebo telecí maso. Z jídelníčku úplně vyřaďte uzeniny, vepřové maso, žloutek, polo- a plnotučné mléčné produkty.

Ke každému musíte vypít sklenku vody.

Pozitiva diety?

  • Pravidelnost stravování 5-6 porcí/den je ideální, při takovém to rozložení jídla během celého dne Vás nebude trápit hlad ani chutě.
  • Snídaně těsně po probuzení.
  • Pokud k zónové dietě přidáte i pravidelnou pohybovou aktivitu, nemusíte se bát jojo efektu
  • Dostatečný pitný režim

Negativa diety?

  • Striktní dodržování poměru hlavních živin
  • Při takto vysokém příjmu bílkovin a tuků hrozí zácpa a nadýmání + ztráta energie

 

Kdo drží zónovou dietu?

Oblíbila si ji Demi Moore i Madonna. Obě však svůj dietní režim pravidelně podporují cvičením a dostatečnou relaxací!
 
Pokud budete pravidelně sportovat a v jídelníčku dbát na dostatečný obsah ovoce a zeleniny, pak můžeme zónovou dietu vřele doporučit. Pakliže vás zajímá konkrétní propočet jednotlivých živin či máte jiný dotaz, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme J.
 
 
Chci poradit

18 let

jsme s vámi