Zvážili jste svůj stres?

Cítíte se unavení a bez nálady? Klesá vaše pracovní výkonnost a špatně se koncentrujete? „Srazily“ se vám oblíbené džíny?

Viníkem bývá všudypřítomný stres, nedostatek spánku, nerovnováha mezi aktivitou a odpočinkem a nevyvážená strava.

A v době stresu některé naše hormony bijí jako o poplach – zdá se jim, že jsme se ocitli v ohrožení. Mezi takové hormony patří kortizol, hormon nadledvinek, který nám od dob pradávných pomáhá k ukládání tuku „pro horší časy“ a stimulaci CNS pro rychlou reakci v „případném boji“.

Problém je, že v dnešní době má predátor zcela jinou, pasivní podobu (stohy práce, nepříjemný šéf, dopravní zácpa), a tak nevyvážené kortizolové hospodaření způsobuje únavu, podrážděnost, zhoršení paměti a oslabení celkové imunity.

Kortizol je také jedním z viníků, proč nedopnete svou oblíbenou sukni. Jednoduše řečeno – v době stresu se naše tělo domnívá, že se ocitlo „v momentě ohrožení“ a začne si ukládat tuky“ na horší časy. Zpomaluje proto náš metabolismus, nutí nás jíst větší porce a nezdravě (potraviny s vysokým podílem tuků a jednoduchých cukrů).

Jedním z účinných pomocníků v boji proti stresu je dostatek spánku, smích, pohyb a také vyvážená strava. O spánku si na našem blogu přečteme něco příště. O vhodném a přijatelném způsobu stravování se můžete více dozvědět na kurzech a seminářích Elixír studia.

Naše TIPY navíc na vyvážené kortizolové hospodaření
– dopřejte si masáž (už po 15 minutách masáže se snižuje hladina kortizolu v těle o 24%)
– dopřejte si více pohybu (jako balzám působí už 15 minutová procházka ve svižném tempu, v Elixíru vás naučíme i Nordic walking)
– dopřejte si wellness pobyt s Elixír studiem (kam letos pojedeme se můžete podívat zde)

PhDr. Olga Huspeková, Vaše výživová poradkyně v Elixír studiu

17 let

jsme s vámi